Vitamíny a strava v těhotenství


salmonVšude se dočítáme, že těhotenství není nemoc a není proto nutné se podle toho chovat, ale jak přesně se chovat vám nikdo s určitostí není schopný říct jen tak obecně, aby to platilo pro všechny a na chlup stejně. Ponechejme teď upozaděné případné zdravotní komplikace, kterými se mezi sebou lidé běžně odlišují a zaměřme se na stravu, která je v těhotenství i mimo něj více než vhodná.
Zde se dá krásně uplatnit věta:,, Není nutné jíst za dva, ale pro dva.“ Pokud si tuhle větu náležitě rozebereme zjistíme, že je v ní vlastně obsaženo všechno, ovšem velice obecně. Pro naše tělo je přirozené, že se snaží co nejlépe hospodařit s přídělem stravy, které mu my velkoryse dodáme a ruku na srdce, né vždy je to kvalitní materiál pro to, abychom byli zároveň štíhlí, zdraví, energičtí a k tomu všemu měli ještě dobrou náladu. To vše se ale dá ovlivnit právě správným stravováním. Pokud tělo nemá některých látek dostatek a není schopno si je samo vytvořit, nastupují nemoci, ekzémy, žaludeční problémy, vyčerpanost, obezita v nejhorším případě naše známá ,,depka“. A teď si vezměte fakt, že máte některých látek v těle nedostatek a k tomu ještě vyživujete další tělíčko, které je vám velice blízké, protože se stáváte maminkou, zato pro vaše tělo je to defakto cizí organismus, který musí vyživovat ze svých zásob a přísunu výživných látek, které si do těla dopravíte. Pro miminko, chcete li odborně plod, je přirozené, že si z vašeho těla bere to co aktuálně potřebuje, ale co nastane, když vy sami máte nedostatek a ještě k tomu máte vyživovat vašeho miláčka? Vaše tělo není schopno vyživovat samo sebe, natož vaše maličké a pokud to tak bude pokračovat do krajní situace, bude zvolena sebe záchrana a na zbytek už nebude brán zřetel. Je to sice shrnuto obecně a laicky, ale tak, aby to každý pochopil a možná ho to i trošku vystrašilo a řekl, si že na svém způsobu stravování by měl něco změnit. Spoustu informací máme v sobě zakódovaných, ale časové vypětí a stres nám moc nedovolí se na ně dostatečně zaměřit, tak abychom z mála vytěžili maximum a nemuseli používat podpěrné berličky v různých podobách.


Základní živiny:

Vápník

salmon-518032_640Je důležitý pro zdravý vývoj kostí a zubů vašeho dítěte, jež se začíná tvořit asi od osmého týdne. Budete potřebovat zhruba dvakrát víc vápníku než normálně. Vápník je obsažen zejména v těchto surovinách: sýry, mléko a mléčné výrobky, kyselina listová, para ořechy, sardinky, chléb. U všech výrobků předpokládáme, že jsou kvalitní, uschovány dle potřebných norem a víme, odkud pocházejí. Všeobecně se uvádí, že by se v těhotenství neměly konzumovat plísňové sýry a tepelně nezpracované maso. Dalo by se říci poučka je zavedena právě proto, že u některých výrobků těžko zjistíme, z jakého prostředí pocházejí a né každý je schopen ukočírovat denní míru. Ruku na srdce maminky, chuť je chuť, ale protože se někomu těžko vysvětluje že co není zakázáno není taky v nadměrné výši povoleno, zavedlo se nejspíš toto pravidlo. Ze své vlastní zkušenosti bych se tedy tepelně nezpracovanému masu vyhla nejspíš úplně nebo zvážila jestli nehrozí jakákoliv podoba otravy jídlem. Tzn. pokud se v restauraci hromadně pro všechny přátele podává tatarák, počkala bych jestli nebude náhodou někomu špatně a poté se rozhodla, jestli si dám také nebo ne, výhoda čekání u tataráku je ten, že vám nevystydne, na rozdíl třeba od obalovaného hermelínu.
Takže pokud to shrneme nikdo vám striktně neřekne ano nebo ne. Konečné rozhodnutí je vždycky na vás a je to tak vlastně dobře, protože se stáváte maminkami, což nese spoustu zodpovědnosti a rozhodování.

Bílkoviny

Potraviny obsahující více bílkovin než jiné jsou např.: ryby, maso, luštěniny, ořechy i již zmiňované mléčné výrobky. Zmíněné suroviny mohou zároveň obsahovat nadbytek tuků, proto je třeba vybírat si například maso libové. Další surovinou, která má velký obsah bílkoviny jsou vejce. Vejce konzumujte tepelně upravená a zakupujte pokud možno čerstvá. Pokud by se vám vejce z jakýchkoliv důvodů nepozdávalo, raději ho vyhoďte. Pokud se situace opakuje nadměrně často, raději se poraďte s kýmkoliv blízkým, jestli jen nemáte zvýšenou čichovou nesnášenlivost, což se v těhotenství může stát. Tuto schopnost máte ale právě proto, aby se tělo vyvarovalo s případným těžkým zpracováním některých surovin a produktů, takže bych čich ani nepodceňovala. Pokud vaše tělo dobře zpracovává luštěniny, doporučila bych vám ráda několik receptů na závěr článku na kterých si zároveň pochutnáte i doplníte svoji zásobárnu na bílkoviny.

Vitamín C

Napomáhá tvorbě silné placenty, umožňuje organismu odolávat infekci a usnadňuje vstřebávání železa. Dostatečné vstřebávání železa je zejména v těhotenství hodně důležité, protože nejčastější zdravotní komplikací v těhotenství bývá jeho nedostatek, jehož důsledky jsou nedostatek energie, ospalost, únava, podrážděnost, nechuť k jakékoliv činnosti, malátnost a jiné. Vitamín C se nejvíce vyskytuje v čerstvé zelenině a ovoci. Zaměříte li se na zelenou zeleninu (salát, polní okurka, porek, kapusta a jiné), doplníte si i zásobárnu kyseliny listové. Vitamín C je důležité do těla dostávat každý den, protože si ho umí ukládat do zásoby. Pokud budete chtít zeleninu tepelně upravit, nejšetrnější příprava je v páře.

Vláknina

Pokud se z vás někdo v předešlé době nevyhnul zácpě, má teď jistě spoustu typů, jak těmto situacím předcházet a má v této chvíli trošku navrch, protože v těhotenství je její výskyt častý jev. Problém je ten, že musíte volit šetrnější postup řešení. Nejlépe je takovým situacím předcházet a toho docílíte především stravou bohatou na vlákninu, která je obsažená v : porku, rozinkách, rýži, celozrnných těstovinách a chlebu, sušených meruňkách, hrášku a malinách. V současné době se hodně přidává také do jogurtů nebo snídaňových mixů, které se přidávají do jogurtu nebo mléka. V případě, že máte se zácpou trvalé obtíže a nechodíte na stolici pravidelně, bych doporučila změnit jídelníček právě tak, aby byl na vlákninu co nejbohatší, v krajním případě se totiž může stát, že se vám objeví hemoroidy, což není zrovna příjemná záležitost, ale řešit se dá také, v některých případech, kdy máte pomalejší střevní cyklus vrozený a dlouhodobý, tomuto důsledku nemusíte předejít. V tom případě se doporučují sedací koupele, dubová kůra nebo hodně chválená faktu mast a jí složením podobné. V případě výskytu se však poraďte se svým ošetřujícím lékařem, pokud jste se již s tímto problémem setkaly, postačí se poradit s ochotnou magistrou v lékárně s důrazem na vaše těhotenství vám doporučí šetrnější a bezpečnější farmaka.

Železo

Libové červené maso a olejnaté ryby, např. sardinky jsou nejsnáze vstřebatelnými zdroji železa. Na železo jsou bohaté i pečené fazole, špenát, černé fazole, celozrnný chléb, cereálie a luštěniny, tělo je však není schopno jednoduše zpracovat a absorbovat. Ke vstřebávání železa dochází snáz v přítomnosti vitamínu C, zatímco čaj a káva tento proce zpomalují. Proto se vyvarujte zapíjet dostatek železa těmito tekutinami. Vyhýbejte se játrům, protože obsahují nadměrné množství vitamínu A, jenž může být ve vysokých dávkách škodlivý.

Kyselina listová

Patří do skupiny vitamínů B a je nezbytná pro vývoj centrální nervové soustavy dítěte, zvlášť v prvních několika týdnech. Pokud víte, že nejste schopni denně zkonzumovat dostatečné množství produktů, kterých se ,,listovka“ vyskytuje, je k dostání v lékárnách v podobě malých pilulek. Zvolte ovšem preparáty, které obsahují pouze čistou kyselinu listovou, ochotná magistra vám poradní denní dávkování, které není radno překračovat, protože všeho moc škodí. V prvních třech měsících ji potřebujete třikrát více, než později. Potraviny obsahující kyselinu listovou jsou: vařené černé fazole, růžičková kapusta, hovězí extrakt, kvasnicový extrakt, tepelně upravené ledvinky, kapusta, špenát, mladé zelí, brokolice, zelené fazolky, celozrnný chléb, lískové oříšky.

Nejlepších 10 potravin

fruitJsou vynikajícím zdrojem minimálně jedné živiny. Snažte se jíst alespoň jednu denně:
Sýry, mléko, jogurty (vápník, bílkoviny)
Tmavě zelená listová zelenina (vitamín C, vláknina, kyselina listová)
Libově červené maso (bílkoviny, železo)
Rozinky a sušené švestky ( železo)
Sardinky ( vápník, bílkoviny, železo)
Bělomasé ryby ( bílkoviny)
Celozrnný chléb (bílkoviny, vláknina, kyselina listová)
Celozrnné těstoviny a přírodný rýže ( vláknina)

Zajímavosti

Sůl

Dříve se těhotným ženám radilo, aby omezily příjem soli, protože se věřilo, že má spojitost s některými problémy např. nadměrnými otoky a zvýšeným krevním tlakem. Nyní však převládá názor, že existuje jen málo důkazů, které by to potvrzovaly.

Bylinné čaje

Chcete-li pít v těhotenství bylinné čaje, je rozumné nejprve se poradit se svým lékařem. Většina balených čajů dítěti neuškodí, některé však mohou mít nežádoucí účinky např. stimulující vliv na dělohu.

Cukr

Jídla obsahující cukr, jako jsou koláče sušenky, džem a šumivé nápoje, mají málo základních živin, zato mohou v těhotenství způsobit nadměrný přírůstek na váze. V těhotenství se totiž cukr rychle vstřebává do krve a k udržení jeho normální hladiny je zapotřebí uvolnění značného množství inzulinu. Proto bude nejlepší, když se budete snažit získávat energii ze škrobovitých uhlohydrátů, jako je celozrnný chléb, těstoviny, a omezíte konzumaci sladkostí.

Esenciální mastné kyseliny

Polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem jsou nezbytné pro vývoj mozku, nervové soustavy a oční sítnice plodu. Ten je v tomto ohledu závislý na matce, která mu je dodává placentou, a po narození je dítě získává z mateřského mléka. Tělo si je nedokáže vytvořit, proto je důležité, abyst zvlášť v těhotenství zahrnula do své stravy potraviny, jež jsou na ně bohaté. Olejnaté ryby, jako je losos, tuňák a makrekla, jsou nejbohatšími zdroji těchto kyselin, zároveň však obsahují různé škodliviny, takže vám radím nejíst jich víc jak dvě porce týdně. Vyvarujte se dravým rybám, které mohou obsahovat rtuť. Dalšími zdroji jsou ořechy, semínka a tmavě zelená listová zelenina.