Úspěšný podnikatel

Na téma podnikání a úspěch existuje nespočet pouček a je na každém, aby se v nějaké našel nebo si udělal představu o podnikání.


Já jsem začala studovat vysokou školu dálkově, když jsem byla v zaměstnaneckém poměru. Můj přítel podnikal. V té době jsem jasně viděla základní rozdíl mezi námi. Zatímco já jsem chodila z práce v pět s čistou hlavou, on měl až do večera ucho přilepené k mobilnímu telefonu, já se na dovolené těšila a on měl hrůzu odjet a opustit svou práci. Někdy mě napadalo, proč to vlastně všechno dělá? Opravdu to stojí za to?

podnikaniV prvním ročníku školy jsem si myslela, že pokud budu mít nějaký super originální nápad, začnu vesele podnikat, a peníze na účtu jen cinkat. V druhém ročníku mi došlo, že už je snad všechno vymyšleno a tedy se v mém podání žádná spásná myšlenka asi neuskuteční. A v posledním ročníku nám jeden pan profesor řekl opravdu dobrou myšlenku a to, že z nás kdo jsme v posluchárně pravděpodobně nikdo úspěšným podnikatelem nebude. Důvodem tohoto negativního sdělení byl fakt, že jsme studovali mimo jiné krize podniku, probrali jsme problémy spojené s podnikáním, učili jsme se o hrozbách, o nepříznivých vlivech, daňových povinnostech, potížích se zaměstnanci. A musím sama přiznat, že tohle všechno vědět a stejně začít podnikat je tak trochu sebemrskačství.
Myslím, že úspěšný podnikatel musí být tak trochu střelec, musí si věřit, být vytrvalý, pracovitý a možná trochu vizionářský. Připraven tvrdě pracovat a pořád, protože podnikání je soustavný proces. Měl by vědět, že bude potit krev, čeká ho řehole, pády, ale také vzestupy. A za nějaký čas až skoro zapomene, proč se na tuto cestu vlastně vydal to přijde. Bude to jako blesk z čitého nebe – úspěch. Úspěch je opojný pocit s příchutí satisfakce. Ano, budete na vrcholu pyramidy, uspokojíte sebe, své potřeby i potřeby
svých blízkých a řeknete si: „tak konečně je to tady“. Ale úspěch má ještě druhou stranu, ta nás nutí po něm toužit ještě víc, nějak zapomenete na všechna ta příkoří, která jste prožili a budete chtít ten pocit zažít znovu a znovu. A proto se pustíte do práce s ještě větší vervou, začnete své podnikání rozvíjet, rozšiřovat a třeba se přestanete bát a zariskujete. Pokud se vše podaří, úspěch se k Vám zase vrátí.

Autor: Eva Malá


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.