Snowkiting

Jak napovídá název snowkiting je zimní sport. Odehrávající se na sněhu. Kite v překladu drak, zde funguje jako tažný kůň. Drak tedy táhne člověka po sněhu. Jezdec může mít lyže, snowboard nebo speciální snowkiteboard. Za kitem se dá jezdit z kopce, do kopce, skákat a dokonce i lehce létat.


Kite na první pohled připomíná padák nebo malé křídlo pro paragliding. Z něj vede systém lanek a brzd, které se upínají na speciální tyč, té se říká bar. Pomocí baru jezdec kita ovládá. Bar se připíná ke speciálnímu trapézu. Ten má kiteař na sobě. Nedílnou součástí postroje je i bezpečnostní prvek, díky němuž můžete draka „odstřelit“ čímž ztratí tah.

V případě, že jste se rozhodli začít s kitingem doporučuje se zainventovat do kurzu, kde se naučíte jeho základy. Kurzy bývají koncipovány na dva dny. První den se naučíte „draka“ složit, navázat všechna lanka a dostat ho do vzduchu. Pro první seznámení se používá menší kite, který nemá takový tah a ovládá se pomocí hrazdy a ne baru. Začnete jednoduše zvedat draka vzhůru přes tzv. power zónu. Tam drak táhne nejvíce. Pokud se vám podaří dostat draka přímo nad sebe, kde bude plápolat. Bude vyhráno a můžete pomalu začít s nácvikem jízdy, což bývá náplní druhého dne kurzu.

Pokud je drak nad vámi netáhne, to je důležité si uvědomit, zatažením jej opět dostanete do power zóny a můžete jet.

Snowkiting je možné provozovat na lehce zasněžené louce nebo pláni. Hlavní jsou povětrnostní podmínky. Nejlepší je začínat s lyžemi. Ze začátku vás drak možná trochu potahá po zemi, ale během dne na to určitě vyzrajete a draka začnete řídit vy, ne on vás. Čím zkušenější jste, tím většího draka používáte. Větší kite, znamená větší tah. Později se naučíte vyjet do malého kopce, nebo si poskočit.

Kiting není jen zimní sport. Může se provozovat na vodních hladinách, na cestě s kolečkovými bruslemi nebo speciálními boardy k tomu určenými. Ve vodě si užijete spoustu legrace a můžete se pustit do akrobatických prvků, výhoda je, že se padá do měkkého. Takže pokud ovládnete kita na sněhu lehce s ním pokoříte i vodu a zemi.

Autor: Eva Malá


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.