Rekvalifikační kurz, maturita, vysoká škola?

Jedno rozhodnutí ( nejčastěji né vaše, ale rodičů) na základní škole, by nemělo negativně ovlivňovat celý váš život. Někomu hold nevyšly přijímací zkoušky, někdo si nevěřil a většině nejde matematika. Co si však dokáží spočítat všichni je fakt, že pokud se nám v zaměstnání dlouhodobě nelíbí. Nejsme schopni po fyzické ani psychické stránce do stejného zaměstnání dlouhodobě docházet. Vždycky se to někde odrazí. U náladovosti to obvykle začíná a může to končit i nemocí.
Velkou výhodou i nevýhodou současnosti je nepřeberné množství možností, stačí si jen správně vybrat, nemít strach a hlavně být vytrvalý.


Maturita

Většina škol v České republice nabízí možnost absolvování maturity pro absolventy základních škol nebo učňovských oborů. Podmínky pro přijetí a zdárné zakončení se mohou drobně lišit. Pokud se student který se hlásil na nematuritní obor a dodatečně zjistil, že ho pracovní zaměření vůbec nebaví, může se rozhodnout pro maturitní obor. Na výběr má denní i dálkové studium. Pokud dochází do školy denně, někde jsou mu odpouštěny určité předměty, ze kterých je už řádně známkově ohodnocen z předchozí doby. Tuto volbu studia volí především žáci, které jsou schopni finančně podpořit rodiče. Další možností je dálkové studium, které probíhá obdobně jako dálkové studium na VŠ.

Vysoká škola

Nad titulem přemýšlí většinou absolventi, kteří již maturitu mají. Jejich dosavadní zaměstnání je nuspokojuje nebo chtějí pracovně růst v hierarchii firmy. V prvním případě by se člověk měl hluboce zamyslet nad tím, jaký obor si zvolí, dopředu si zjistil, co vše mohou jeho absolventi vykonávat a jaké mají uplatnění na trhu práce. Existuje celá řada sobě podobných oborů, které se mohou ,,na oko,, drobně lišit, ovšem v (pracovním uplatnění je to pak hodně znát). Postupem let je z pochopitelných důvodů stále větší zájem o dálkové studium, které lze kombinovat se zaměstnáním.

Rekvalifikační kurzy

rekvalifikacePokud vám v životě nejde zase až tak o titul,prestiž, lukrativní vedoucí pozici a víte přesně co vás baví, naplňuje, častokrát potřebujete pouze písemně doložit, že vybrané zaměstnání můžete vykonávat… v tomto případě postačí rekvalifikační kurz. Následně pak často navazující na živnostenské podnikání. Rekvalifikační kurz vám buď může hradit úřad práce, (pokud jste registrovaní a splňujete určitá kritéria) nebo si ho můžete hradit samostatně. Ceny jsou různé, záleží jaký obor si vyberete a jak dlouho kurz trvá. Pozor si dejte na závěrečné hodnocení. Tedy jakou formu má doklad o absolvování rekvalifikace, jestli se jedná o akreditovanou záležitost, jestli můžete práci vykonávat samostatně, co všechno spadá do vaší kompetence, jaký vám bude náležet platový výměr.

Komu je rekvalifikace poskytnuta UP (Úřadem práce) a za jakých podmínek? Kdy nárok nevzniká?

Podmínky zabezpečování rekvalifikací jsou stanoveny §§ 108 – 110 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti a podle vyhlášky č. 519/2004 Sb., o rekvalifikaci uchazečů o zaměstnání a zájemců o zaměstnání a o rekvalifikaci zaměstnanců.

Zaměření kurzů kopíruje zejména potřeby trhu práce. Tedy tato forma spolupráce je nabídnuta zejména lidem, kteří mají zájem pracovat v sektoru, kde je v současnosti nedostatek pracovní síly. Rekvalifikaci zajišťuje Krajská pobočka Úřadu práce ĆR. V rekvalifikaci nelze získat vyšší stupeň vzdělání než je ten dosavadní.

UP vám zajistí rekvalifikaci v případě, že:,

• jste evidován v jejich systému
• splňujete vstupní kvalifikaci pro daný kurz. ( zdravotní způsobilost, věková hranice, psychická způsobilost)
• máte dobrou pracovní morálku a spolupracujete s UP

Rekvalifikace není hrazena zejména v případech kdy:

• původní profese má na trhu práce uplatnění a žádající osoba je zdravotně způsobilá
• rekvalifikaci si žadatel zařídil sám bez předchozí domluvy s ÚP
• pokud se jedna o typ studia nebo jazykový kurz

Výhodou rekvalifikačních kurzů je, že se neučíte pouze teoreticky, ale plníte si i praktickou docházku, díky které k práci lépe ,,přičuchnete,,.

„Žádná práce není tak snadná, aby ti nemohla připadat obtížná, budeš-li ji dělat nerad“
Marcus Terentius Varro Reatinus


O Petra P. 50 Článků
Hyperaktivní maminka s velkou vášní ke knížkám, kafíčkování s kamarádkami a nadšenec pro vše nové.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..