Priessnitz – čím léčil?

Kdo by neznal priessnitzův zábal na krk? Používaný v době nachlazení. Mokrý kousek látky položený na igelitu a pomocí šátku zavázaný na krku. Tato prastará metoda napovídá o Priessnitzovi, který léčil hlavně vodou.


Vincenz Priessnitz

Žil v letech 1799 až 1851. Celý život působil v Jeseníkách. Zde vytvořil lázně, které získaly věhlas po celém tehdejším císařství a drží si jej dodnes.

Způsob jeho léčení je založený na takzvané hydroterapii.

Říká se, že jako malý sledoval Vincenz raněnou laň, která si své zranění léčila ve studeném potoce. Později se sám při těžké nemoci takto léčil. A zjistil, že místní studená voda z horských potoků v kombinaci se specifickým klimatem, které Jeseníky nabízejí je dokonalým lékem na mnohé onemocnění.

Léčebné metody

Priessnitzovy venkovní koupele horních a dolních končetin. Zajišťují dokonalé prokrvení končetin, pomáhají lepší funkci cév, srdce a zvyšují obranyschopnost celého organismu, kromě toho mohou pomáhat s léčbou migrén, poruchami štítné žlázy a nespavosti. Mimo obkladů a omývaní postižených míst vodou, používal také studené zábaly. Svým pacientům doporučoval fyzickou práci jako pracovní terapii, dostatek spánku a dobrou životosprávu, což působí léčebně na tělo i ducha.

Priessnitzovy léčebné lázně

Jsou vyhledávaným lázeňským komplexem. Pomoc nabízí pacientům s psychosomatickými potížemi, léčí se zde poruchy štítné žlázy, dýchacích cest a kožních onemocnění. Od roku 1992 se zde hojně léčí děti s astmatem nebo nemocemi průdušek.

Priessnitz sice nevymyslel žádnou převratnou novinku, jeho způsob léčby, který vychází z přírody prokazatelně funguje.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..