Poporodní blues

Každou ženu po porodu čeká období, kterému se říká šestinedělí. Mohlo by se zdát, že je to skvělé a usměvavé období, kdy se maminka seznamuje se svým miminkem a všechno je naprosto báječné a zalité sluncem, ale pozor…..


Realita je taková, že žena již v porodnici velmi brzo dostává své miminko na pokoj, což je úžasné a v dnešní době si to mnoho maminek ani neumí jinak představit. Na druhou stranu to znamená, že o své dítě pečujete nepřetržitě již pár hodin po porodu. Po ukončení hospitalizace se novopečená matka dostává domů, což je dlouho očekávaná chvíle. A tam zjistí, jak je z toho všeho hrozně unavená, potýká se s porodním poraněním, které bývá ještě pár dní bolestivé, řeší počáteční potíže s kojením a hlavně se musí vyrovnat s obrovskými hormonálními změnami, kterými v tomto období prochází.

Hormony, nevyspání, bolest a strach o miminko mohou vést k poporodnímu blues. Což je označení pro smutek, podráždění a výkyvy nálad. Toto prý postihuje 50 – 80 % žen po porodu. Není to tedy jev nikterak výjimečný. Důležité je počítat s tím, že tyto stavy mohou nastat. Nebránit se jim a dávat průchod všem svým emocím i negativním. Nechat si pomoc a poradit, pokud je to potřeba. Hodně odpočívat a nejlépe spát, vždy když usne miminko. Nesrovnávat se s ostatními maminkami, to může vést ke zkresleným představám o úžasnosti okolí. Zakázat si černé myšlenky a katastrofické scénáře ohledně vývoje dítěte. Šestinedělí je obdobím, kdy má být žena i dítě v klidu a neměli by na ně být vyvíjeny žádné nátlaky. Je to velmi těžké období, ale u mnoha žen veškeré melancholické nálady přešli jako mávnutím kouzelného proutku na konci šestého týdne. Bohužel se mohou tyto stavy prohlubovat a vést až k depresím anebo laktačním psychózám v takovém případě, by se měl co nejrychleji vyhledat lékař, který správnou léčbou dokáže ženě relativně rychle pomoci.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..