Nejste náhodou ,,odpadkový koš“?

Problémy, špatnou náladu, negativní názory máme všichni. Neexistuje člověk, který by byl bez problémů a žil v naší zemi. Od sebe navzájem se rozlišujeme hlavně způsobem řešení těchto negativních událostí. Jsme schopni je řešit? Podělit se o ně? Nebo je jen předáváme dál a bláhově si myslíme, že jsme se od nich odprostili? Těmito třemi řečnickými otázkami se dostáváme ke třem typům lidí. Ti kteří jsou si vědomi svých problémů,chyb a řeší je. Ti co se o ně prvně podělí a vyslechnou si možnosti řešení, z části proto, že neví jak dál a zčásti proto, aby ze svého případného špatného rozhodnutí mohli vinit někoho jiného. A třetí (nejhorší) skupina jsou lidé, kteří vidí chyby jen na druhých, neumí být nebo nechtějí být empatičtí zato by vydrželi dlouhé hodiny hovořit pouze o sobě a svých problémech.


„Láskyplný člověk raději sám prožívá bolest, než by ji jiným působil.“ Robert Burns

Takto by se dala charakterizovat první skupina lidí. Právem jsou často označováni jako ,,OSOBNOSTI“. Dokáží si okolí naklonit svým uměním naslouchat, mají svoje kouzlo a charisma. Často nechají ostatní tak dlouho hovořit, že nezbývá žádný prostor pro jejich osobu a snaží se tedy svoje problémy více řešit než o nich hovořit. Občas mají stísněný pocit, že jejich starosti stejně nikoho nezajímají a tím, že by se svěřili se spíše společensky shodí, než aby si ulevili. V těchto případech často bývají sklony k nadceňování se a depresím.

„Všichni lidé, s nimiž se setkáváme, mají své osudy, které ovlivňují jejich chování, ale na to příliš málo myslíme. Očekáváme, že budou reagovat tak, jak bychom zareagovali na jejich místě my, a proto jim v naprosté většině případů nemůžeme rozumět, nemůžeme je pochopit …“ Johannes Mario Simmel

confliktDruhá skupinka lidí si není jistá sama sebou. Proto raději zajdou pro radu za ,,kamarádem“. Pokud se na způsobu řešení shodnou, zpravidla ho i rychle provedou a jsou spokojeni. Pokud se názor parťáka liší, stále polemizují nad tím, co vlastně udělat a jestli se vrátit k původnímu plánu nebo vyzkoušet jiný. Člověk se nikdy nemůže zcela vcítit do kůže jiného člověka a málo kdo to také v jeho krizových situacích dělá, protože by pak musel situaci prožívat stejně intenzivně, což není nic příjemného. Zrcadlí si problém svýma očima, proto nabídne i svoje řešení. Těžko radit někomu, jak se má zachovat, když jste třeba rozdílné osobnosti, máte rozlišné názory, koníčky, rodinné vztahy a pod. Názory ostatních je dobré brát jako rozšíření obzoru a nahlédnutí do řešení, které by nás třeba nenapadla, ale okamžitě se s nimi ztotožníme. Za svoje činy jsme ale vždycky zodpovědni sami. V jakékoliv situaci, době, psychickém rozpoložení a pod. Jakékoliv b dobře míněné rady na tom nic nemění.

,,Drž si odstup od lidí, kteří jen přicházejí aby se podělili o stížnosti, problémy, katastrofické příběhy, obavy a pomlouvání jiných. Jestli někdo hledá odpadkový koš, aby vyházel své smetí, ať to není v tvé mysli.“ Dalai Lama

Poslední skupina je tvrdý oříšek pro celé jejich okolí. Nejrozumnější je takové lidi nevyhledávat. Pokud je máte v rodině, patří vám velké politovaní a přání pevných nervů. Nemá smysl donekonečna naslouchat jejich nářkům. Jednak to nikdy nejsou schopni pořádně docenit a druhák jejich posluchači často bývají lidé, kteří jsou citlivější a empatičtější, chtěli by, aby byli spokojeni a nabízejí jim proto skoro veškerý svůj volný čas a myšlenky. Často pak bývají unavení, otrávení, jako by jim někdo vycucnul veškerou energii z těla. Proto jsou takoví lidé často nazýváni energetickými upíry. Jestliže budete mít to štěstí a prozřete, nečekejte od nich žádné pochopení, nebo že by se sami nad sebou zamysleli. Nepřiznají si, že dělají cokoliv špatně, raději svalí vinu na vás. U takových upírů se neočekává rychlá změna k lepšímu, pokud vůbec nějaká někdy nastane. Řekněte si, že máte svůj život a svoje problémy, které jste mimochodem mohli až doteď před těmi jejich upozaďovat a vykašlete se na ně.

Tak jako ve všem v životě, musí být rovnováha i ve vztazích. Pokud máte u někoho pocit, že vám víc bere než dává nebo prozřete a zjistíte, že se tak k někomu chováte, nechce to už mluvit, ale činit nebo odčinit. Hodně štěstí.


O Petra P. 50 Článků
Hyperaktivní maminka s velkou vášní ke knížkám, kafíčkování s kamarádkami a nadšenec pro vše nové.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.