Mikulášská nadílka

Sv. Mikuláš

Mikulášská nadílka, anděl nenosí vložky, ten má jiná křidýlka.


Děti milují Mikuláše a Ježíška hlavně proto, že nosí sladkosti a dárky. Bylo by hezké, kdyby rodiče svým ratolestem vysvětlili, proč vlastně do domácností chodí. Postupem času začal upadat záměr slavení těchto svátků a je čím dál tím víc spojen s konzumem (prostě si dítko připraví písničku nebo básničku A ZA TO, dostane sladkosti). Kdo to vlastně byl svatý Mikuláš z Myry? Ušlechtilý člověk, kterému se příčilo bezpráví, neslušné chování a různé jiné lidské neřesti. Jeho odhodlání a laskavé činny byly dokonce předlohou pro Santa Clause. Plní funkci patronátu nad Ruskem a Lotrinskem, výjimkou nejsou ani města, studenti, vězni, děti, lukostřelci, právníci atd. V naší krajině je nejčastěji zobrazován v červeném plášti, na hlavě má biskupskou mitru a v ruce biskupskou berli. V rukou svírá knihu se třemi koulemi, které symbolizují legendu o šlechtici a jeho třech dcerách.

Legenda o šlechtici a jeho třech dcerách

Jedná se o jednu z nejstarších legend a dochovala se v několika podobách. Chudý otec skončil až po uši v dluzích a nemohl opatřit svým dcerám věno, aby se mohly provdat. Čekal je proto neblahý osud a tatínka vězení. Svatý Mikuláš, ale nechal za oknem každé po váčku zlata, a tak se vyhly pobytu ve veřejném domě . Zkrátka dívky obdaroval. Na základě této legendy se v dnešní době hodné děti obdarovávají sladkostmi.

Sladká sobotní nadílka

mikulášLetošní rok připadá mikulášská nadílka na sobotu 5.prosince. V ulicích se budou prohánět Mikuláš, čert a anděl. Anděl do této pohádkové party zapadl jako poslední. Dříve chodil s Mikulášem třeba obecní policista, později se přidali jeho dva parťáci. Mikuláš je symbolem obdarovávání. Děti by ho měly vnímat jako hodného a moudrého dědečka, který ocení jejich celoroční snahu, ale upozorní i na případné nedostatky, zkrátka je to takový dětský soudce. Čert symbolizuje zlo, špatné skutky, chamtivost, vyčůranost, prostě lidské nectnosti ve všemožné podobě. Upozorňuje děti na to, že chovat se takto nepatřičně může posloužit jako vip lístek do pekla. Cesta v pytli a pobyt v kotli bez zpáteční jízdenky. Andílek symbolizuje dobro, laskavost, odpuštění, porozumění a empatii, postupem času se stal pravou rukou Mikuláše, který má v partě hlavní slovo a střeží ,,knihu hříchů“. Největším paradoxem je, že brambory a uhlí mají dnes větší cenu než sladkosti, proto asi spoustě rodičům nevadí, že mají zlobivé ratolesti :-).


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..