Kdo je dula?

V životě ženy je porod obrovskou událostí. Je to zlomový okamžik, kterého se mnohé obávají celé těhotenství. Může jít o strach z neznáma, strach z bolesti, strach z vlastního selhání a moře dalších a dalších obav, které rodičky po staletí provázejí. Každá si hledá opěrný bod nebo berličku, se kterou by porod lépe zvládla. Existuje naštěstí nespočet předporodních kurzů, cvičení pro těhotné, workshopů, kde je možné se o porodu co nejvíce dozvědět a teoreticky se na celou akci připravit. A pak je tu podpora, která s námi u porodu bude. V dnešní době tolik ožehavé téma: Muž u porodu. Ano, muž u porodu může být ženě obrovskou podporou, hlavně morální. Společně zažijí něco naprosto úžasného a zrození jejich potomka je může navždy stmelit. Je však potřeba si uvědomit, že i pro muže je porod neznámou oblastí, ve které bude nucen se pohybovat i on je plný obav. Proto je velmi důležité nikoho k asistenci u porodu nenutit.


Z krásného zážitku se tak může stát noční můra pro oba. Další volbou je porodní dula. Dula je profesionálka, která je duševní a fyzickou oporou rodící ženě. Zpravidla je se ženou v kontaktu již několik měsíců před porodem, aby ji lépe poznala a mohla pomoci navodit u porodu optimální atmosféru. Dula není porodní asistentka, ale může se stát jakýmsi prostředníkem mezi ní a lékařem. U samotného porodu dula pomáhá s uvolněním, s komunikací a poskytováním specifické morální podpory rodičce. Kvalifikovaná dula disponuje znalostmi z oboru psychologie, medicíny, legislativy, kojení a péče o dítě. Porodem práce duly nekončí, obvykle zůstává po boku rodičky i nadále, dokud bude potřeba. Dále pomáhá v období šestinedělí.

S dulou se budoucí maminka bude cítit bezpečně, i když třeba narazí na komplikace při porodu. Důležité je, aby žena cítila, že má v tento velmi náročný moment v blízkosti svého člověka, o kterého se může opřít.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.