Čas na relax ?

 

Podzim

To je nyní aktuální roční doba. Doba nepříznivého počasí, kdy venku mrholí, zima nám útočí na teplé oblečení, a jinak šedivé chodníky pokrývá barevné listí. Začátek nám proběhl 23. září a v říjnu už na nás intenzivně nějakou dobu působí. Pokud se někoho zeptáte na jeho oblíbené roční období, málokdo zvolí zrovna podzim. Milovníci teplých letních dnů nadávají nad teplým oblečením, kterého musí neustále přidávat, senioři v domovech se stálou péči vzpomínají na svoje mládí a prožité roky, s rozpaky očekávají prosinec a těší se na jaro. Mezi námi, jsou ovšem i takoví lidé, kteří mají podzim rádi. Je to období bohaté na nejrůznější plodiny, čas na procházku barevnou přírodou, pouštění draků, vyrábění zvířátek z kaštanů, sběr plodů šípku na čaj, sklizeň poslední úrody a v neposlední řadě čas na relaxování nebo meditaci. V dřívější době bylo běžné, že den měl více svůj řád a po lidech se nevyžadovalo maximální pracovní nasazení, proto bylo na vše času dost, tedy i na odpočinek.


V nynějších letech, je tohoto času čím dál tím mé ně. Lidé jsou podráždění, přecitlivělí, nesnášenlivý a lepí se na ně ty nejrůznější choroby. Před lety bylo normální sednout si s hrnečkem čaje nad knížkou nebo pěkným programem v televizi a pod. V současnosti je tohoto drahocenného času čím dál tím méně, a proto jsme ho začali honosně nazývat relaxování, meditace a pod. Pokud máme relaxování málo a neustále jedeme ve stejném tempu, rychle se dopracujeme k podzimní depresi. A cože to vlastně je? Nic jiného než fakt, že přestáváme zvládat celodenní kolotoč povinností, který se na nás hrne ze všech stran. Tělo je unavené, potřebuje se připravit na zimu, přizpůsobit se změnám, které nastanou, aby mělo co nejvíce sil do konce roku a nastřádalo si energii na rok příští. Člověk si ani pořádně neuvědomuje, jak moc je s přírodou spjatý a sám z ní pochází a čerpá.  Pokud pozorujete podzimní přírodu zjistíte, že všechno živé relaxuje. Stromy odhodí listí, některá zvířátka se pomalu začínají zazimovávat a střádají si potravu na pozdější období. Proč to dělají? Aby přežili. A proč my to neděláme? Staří lidé žijí minulostí, dospělí budoucností a ještěže jsou i děti, které umí nejlépe žít přítomností. Užívají si prostě toho, co aktuálně je. Mohli bychom si z nich vzít příklad a taky si toho podzimu alespoň trošku užít.

lavička v podzimeNevadí, že venku prší, všude je blátivo, MHD přecpané, sousedi protivní. Co na tom, oni se tak rozhodli, a proto si tak žijí, my si můžeme podzim náležitě a s chutí užít. Pozvěte si návštěvu k sobě domů, věnujte se ručním pracem, napusťte si vanu a zalezte si do ní s knížkou, nebo jen stačí poslouchat oblíbenou hudbu. Nikdo neurčuje, jak dlouho má správný ,,relax“ trvat, u každého je to totiž individuální. Vy nejlépe poznáte, kdy chvilku klidu a pohody potřebujete a jestli už máte dostatek síly se do celodenního kolotoče vrátit, nebo ještě raději na ten ,,řetízkáč““ nenasednete, však on se točí i bez vás a lidí co tam sedí dost a víte co? Soustředí se na to točení a ani jim nechybíte, tak si to pořádně užíjte.


O Petra P. 50 Článků
Hyperaktivní maminka s velkou vášní ke knížkám, kafíčkování s kamarádkami a nadšenec pro vše nové.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.