Babička jako maminka

Neposedná babička je mírný nehanlivý termín, protože se nechci nikoho dotknout nebo tak podobně. V současnosti je směsice babiček a každému by vyhovovala jiná. Jedni rodiče by brali, tu na hlídání a snad i výchovu, protože si nepředstavovali, že to bude tak náročné. Druzí by chtěli jen tu na hlídání, ale aby se držela strikně jejich pravidel. Třetí by jen chtěli, aby je respektovala jako rodiče a nedržela se tvrdohlavě a hlavně za každou cenu své pravdy.


Škoda, že neexistuje nějaká škola babiček, kde by se jim hromadně promluvilo do duše. Né proto, aby se řídili podle nás, ale pro to, aby si mohli babičkovství užít a nevžívat se do rolí, které jim už nepřísluší, to jak v pozitivním, tak i v negativním slova smyslu.

Babička jako maminka

rodinkaJsou rodiče, kteří za žádnou cenu nejsou schopni omezit svoje koníčky, zaběhnuté rituály a pod. Nemají problém být asertivní, což často přesahuje až do sebestřednosti. Okolí se jim musí za každou cenu přizpůsobit a když, ne, tak jsou sobečtí, zlý, neschopní, odmítající pomoci a pod. Snaží se člověka zmanipulovat tak, aby se tak cítil, protože pak se jim podřídí a bude jim vlastně neustále k ruce. Pokud se zaměříme na babičky, tak ty se pak můžou přetrhnout. Chystají si pomalu denní plán, co a jak s stop dítkem podniknou. Když si je pak skutečná maminka večer z hlídání vyzvedne, nejsou schopny poděkovat, jen si vyslechnou co se po celý den dělo. Jakmile něco není podle jejich představ například ve stravě, kdy si babička dovolí místo obalovaného knedlíku podat obalovaný květák, maminka se rozběsní a s ironickou poznámkou, to je fakt skvělý, zase bude celou noc prdět odchází. Babičce je to samozřejmě líto a místo aby se ohradila, raději vítku spolkne. Ale jak dlouho to zvládne takto praktikovat? Navíc i kdyby se ohradila, není to záruka toho, že by se rodiče probrali a začali chovat trochu jinak. Přitom v době, kdy má dítko hlídací babička (a že je to velice často) provozují vlastní koníčky, schází se s kamarády a pod. Nejsou schopni dítěti pořídit pěkný pokojíček nebo vlastní koutek, dávají mu okázala najevo, že pokud se nebudou chovat tak jak chtějí, je pitomé, neschopné, hloupé a pod. K tomu ale dítku nevytvoří denní řád, trestají pokaždé jinak. Někdy se prohřešku či drzosti dítěte zasmějí, ale podruhé ho zbijí. Titulují dítě jako nezvladatelné a vzdychají si po okolí, přitom jsou sami k politování. Pokud si to uvědomí, je to výhra pro všechny, pokud ne, dítko čekají krušné časy.

Babička jako generál

Já mám pravdu a ty poslouchej, nebo bude zle! Touhle jednou větou by se dala shrnout babička generál. Její výchova byla nejlepší a ve stejném duchu stůj co stůj vychová i svoje pravnoučata nebo prapravnoučata. Co víc k tomu dodat, kde není diskuze, není ani rozumná domluva. Pokud babičce někdo trošku nerazí hřebínek, tak začne svého ,,chovance,, poučovat jak jste jako rodiče neschopní a tady už by jste se měli vážně ozvat! Jak se říká pozdě bycha honit…

pohadkova babickaPohádková babička

Ideální tchýně, maminka, babička. Po ruce tak akorát a hlavně se s ní dá na všem domluvit. Nestaví se do pozice, že její občasné hlídání je oběť, ale radost. Proto vám to nikdy nevyčítá. Pokud má k něčemu výtku, snaží se jí podat co nejcitlivěji a mimo dosah dění. Dokáže změnit názor, pokud je to třeba. Navíc dítku navaří, pobaví se někde venku a často s touto nabídkou příjde sama od sebe. Zlatá babička! Nutno podotknout, že nemusí vypadat jako ta z knížky Boženy Němcové. Atraktivní činorodá babička, která se často plete s maminkou přece není nic na škodu, ba naopak. A tak se ptám. Vyskytuje se ve vašem okolí takový poklad? Pokud ano, napište nám krátký popis těchto babiček a jak s nimi vycházíte :-).


O Petra P. 50 Článků
Hyperaktivní maminka s velkou vášní ke knížkám, kafíčkování s kamarádkami a nadšenec pro vše nové.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.