Co je RPSN – na co si dát pozor?

S písmeny RPSN se setkáváme nejčastěji u úvěrových produktů bank a nebankovních společností. Jde o údaj, který bývá na smlouvách a zaslouží si klientovu plnou pozornost. Tento údaj nám totiž o poskytovaném úvěru řekne mnohem víc než pouhá procenta úroku.


RPSN vyjadřuje zkratku slov roční procentní sazba nákladů na úvěr. Říká, kolik procent navíc zaplatíme za půjčené prostředky za rok. V této sazbě jsou zahrnuty úroky a všechny ostatní náklady, které sebou úvěr přináší. Mezi tyto náklady řadíme například:

  • Poplatek za sjednání úvěru.
  • Poplatek za načerpání prostředků na účet.
  • Poplatky za správu úvěrového účtu.
  • Pojištění schopnosti splácet – pokud bylo k úvěru sjednáno.

Aby byl spotřebitel chráněn, mají všechny banky povinnost údaj RPSN uvádět už od roku 2001.

Příklad:

Pokud si zapůjčíte 100 Kč na jeden rok s 9% úrokem. Zaplatíte celkově 109 Kč, ale to jsou pouze úroky a půjčená jistina.

Dalšími poplatky může být 1 Kč za schválení půjčky, 2 Kč měsíčně za vedení úvěru a 3 Kč měsíčně za sjednané pojištění. Ve skutečnosti tedy zaplatíte za rok 170 Kč. A právě tato celková částka je vyjádřena pomocí RPSN.

Pokud uvažujete o úvěru a hledáte ten nejvýhodnější, řiďte se rozhodně údajem RPSN, který prozradí skutečné náklady, které budete s úvěrem mít. A nenechte se zmást poskytovateli úvěrů, kteří toto číslo rádi zlehčují nebo uvádějí pouze malým písmem.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.