Bezprostředně po porodu

Na porod se většina žen snaží připravit v průběhu celého těhotenství. V posledních měsících už stoupá očekávání, strach a hromada dalších pocitů, které cloumají s každou rodičkou. Příroda, to má ale chytře zařízené a spolu s obavami z porodu přichází obrovská tužba konečně vidět a pochovat svoje miminko.


Porod se skládá ze tří částí, kterým se říká „doby porodní“. První doba porodní se v některé literatuře označuje jako doba otvírací. Tento název je vše vypovídající. Tato doba začíná prvními kontrakcemi a končí dozráním porodních cest a zašlou brankou. Délka této doby se průměrně u prvorodiček pohybuje kolem 12 hodin, ale je to velmi individuální. Druhou dobou porodní je samotné tlačení, kdy se miminko dostává ven z porodních cest. A právě těmto dobám se věnuje nejvíce pozornosti, na ty se nastávající maminky připravují.

Pravdou, ale je, že stejnou pozornost si zaslouží i třetí doba porodní, kdy se rodí placenta. Placenta vznikla ze stejných buněk na začátku těhotenství jako miminko a s ním je spojeno pupečníkem. Placenta se rodí, oproti dítěti snadněji. Někdy je napomáháno lékaři, dávkou oxytocinu nebo masáží břicha rodičky, aby se tato doba co nejvíce urychlila. Nejdůležitější je, aby placenta vyšla celá a nepoškozená, v opačném případě to může vést k fatálním následkům.

Po dobách porodních nastává okamžik, kdy žena zůstává na porodním sále minimálně dvě hodiny. Je tam sledován její stav. Po prvním kontaktu s miminkem, který obvykle probíhá hned po ukončení druhé doby porodní, si ho žena plně užívá už v těchto hodinách. Někde je i tato doba označována za tzv. čtvrtou dobu porodní. Dochází tu k prvním pokusům o přisátí miminka a následné kojení. Kojení také není samozřejmostí a vyžaduje mnoho trpělivosti a praxi. Ale s tím jako s prožitím každé porodní doby ženám pomáhá personál nemocnice. Jsou to nezapomenutelné a neopakovatelné zážitky, které zůstávají v paměti ženy po celý její život, jen na bolest se naštěstí brzo zapomíná.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.