Atopický ekzém

V posledních letech trápí čím dál větší část populace. Atopický ekzém je velice nepříjemný, kdo ho má, ví, že zbavit se ho není vůbec jednoduché, ne-li nemožné. V ordinacích dermatologů se obvykle zkouší různě masti a hledá se ta správná, takové hledání může trvat i roky. Co nejvíce zabírá, jsou kortikoidy, ale ty přece nikdo nechce užívat navěky.


Co je atopický ekzém?

Jde o zánětlivé onemocnění kůže. Projevuje se svěděním a suchostí postižených míst na pokožce. Obvykle přichází ruku v ruce s alergií nebo astmatem. A ve většině případů se dědí z generace na generaci.

Dělí se na tři základní formy:

1/ Forma kojenecká – v této skupině je největší množství pacientů, až 80 %. Postihuje kojence od tří měsíců věku. V jednom roce obvykle všechny potíže samy zmizí. V tomto období je nejdůležitější hlídat děti, aby si kůži nerozškrábaly a tím se vyhnuly infekcím.

2/ Forma dětská – ekzém se přesouvá z obličeje na typická místa, která bývají nejčastěji postiženy, je to předloktí, kolenní jamky, zápěstí a dlaně. V sedmém roku života dítěte až u poloviny postižených onemocnění odezní.

3/Forma dospělá – objevuje se u 10% pacientů. Jejich kůže je zhrublá a intenzita svědění se zvyšuje. Dochází k praskání kůže.

Léčba

Především se léčí antihistaminiky, které pomáhají především od svědění a zarudnutí kůže. A kortikosteroidy, které jsou pouze na lékařský předpis a měly by se používat jen na vzplanutí ekzému.

Dále se musí postižená místa stále promazávat, v podstatě čímkoli mastným.

Lidé postiženi atopickým ekzémem většinou vědí, že se jen tak nevyléčí. Doporučuje se hledat příčinu vzniku ekzému a dodržovat zdravou životosprávu a hlavně stravování. Pacient by měl vysledovat po čem se mu ekzém horší a vyvarovat se tomu.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.